Bebekler kaç saat uyur?

Sağlıklı ve düzenli uyku çocuğun fiziksel gelişimi, gün içindeki hareketleri, ruh hali, refleksleri için mutlaka kazanılması gereken bir alışkanlık. Uykunun sağlıklı olması, öğrenme ve hafızanın güçlenmesi için de mutlaka şart. Uyku alışkanlığının, beslenme alışkanlığı gibi bebeklikten başlayarak şekillendiği göz önüne alınırsa, ilk dört yaşın ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

 

Peki uyku alışkanlığının kazanıldığı 0-4 yaşlarında çocuklar ne kadar uyur?

 

Bu sorunun cevabı tek değildir. Bir bebek ilk aylardan başlayarak her dönemde farklı sürelerde uyur. Dünyaya geldiği günden itibaren aldığı her nefesle anne babalarını mest eden bebekler ilk üç ayda ortalama 16-20 saatini uykuda geçirir. Bu da günün 2/3’sinden fazla süre demektir. Bu dönemde uyku onlar için yaşamsal aktivitedir. Uyku süresi üçüncü aydan sonra azalsa da, ortalama uyku süresi dördüncü ayda ortalama 14-15 saattir.  Bu durum 12. aya kadar devam eder. Bebek, 12 ay dolana kadar günün yarıdan fazlasını uyuyarak (yani yatağında) geçirir. 1 yaşından 4 yaşına kadar ise ortalama 10-13 saat uyur. Bu dönem uyku alışkanlığının yerleşmeye başladığı dönemdir. Uyanıklık halinde var olan basit problemlerin çoğu uyku ile ilgilidir. Yetersiz ya da keyifsiz uyku bundan sonra bebeğin davranışlarına etki etmeye başlar. Bu sebeple anne-babalar çocuğun uyku düzenine ve uyuduğu mekânın kalitesine dikkat etmelidir.

 

Uzmanlar bebeğin bağımsız kişiliğinin yerleşmesi ve büyüyünce kendi kendine yetebilen bireylerin yetişmesi için bebeklerin anne-babalarından ayrı uyuması gerektiğini söylüyor. Büyüdükten sonra ayrı yatakta yatırılan çocuk, bu davranışı artık sevilmediğine yorabileceği için ayrı yatak düzeninin erken aylarda verilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu sebeple bebeğin yatağı uyku alışkanlığının yanında, kişisel alışkanlıkların kazanılmasında da önemli rol oynuyor.